Ant prekystalio – Plungės istorija
Plungės rajono savivaldybės administracija skelbia aukciono būdu parduodanti kone visą daugiabutį – net 8-is butus ir palėpę istoriniame, dar 1932 metais statytame ir kadaise Telšių gatvę puošusiame name. Ir nors dabar pastatas – avarinės būklės, tačiau iki šiol žavi savo klasicistine išvaizda, o jame likę vos keli senieji gyventojai, atsisakę palikti avariniu pripažintą daugiabutį, gali papasakoti ne vieną su šio pastato didinga praeitimi susijusią istoriją.
Istorijos vingiuose
Šis pastatas tuometėje A. Smetonos gatvėje (toks pavadinimas jai duotas po to, kai geležinkelio linijos atidarymo proga Plungėje lankėsi pats Prezidentas Antanas Smetona) iškilo 1932 metais. Vėliau ši gatvė pervadinta V. Kapsuko vardu, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę susigrąžino Telšių gatvės pavadinimą.
Ypatinga ne tik šios gatvės istorija. Išskirtinė ir joje stovinčio 16 numeriu pažymėto daugiabučio, kadaise buvusio tikra šios gatvės puošmena, praeitis. Ir pirmojo šio namo gyventojo būta ypatingo – jame įsikūrė žurnalistas ir teisininkas Antanas Ragauskas su šeima. Šiame name veikė ir jo notaro biuras.
A. Ragauskas taip pat buvo Lietuvos šaulių sąjungos Plungės kuopos tarybos narys bei Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos „Jaunalietuviai“ Plungės skyriaus komisijos narys, aktyviai įsiliejęs į „Jaunalietuvių“ teatrinę veiklą. Į Plungės istoriją jis įsirašė ne tik savo aktyvia visuomenine veikla, bet ir kaip pirmasis plungiškis, įsigijęs tuomet didžiule prabanga laikytą lengvąjį automobilį.
Tiek apie gerą jo finansinę padėtį, tiek ir apie turėtą išsilavinimą byloja ir tas faktas, kad A. Ragauskas buvo sukaupęs didžiulę asmeninę biblioteką. Ją neabejotinai būtų papuošusi ir knyga „Ginčai dėl skonio“, į kurią sudėti A. Ragausko išeivijos spaudoje paskelbti straipsniai, tačiau šis leidinys Vytauto Didžiojo universiteto buvo išleistas jau gerokai po šių straipsnių autoriaus mirties, 2001 metais.
Beje, kam įdomu, gali užsukti į Plungės viešąją biblioteką ir pavartyti šią knygą, kurioje skleidžiasi kadaise Plungėje gyvenusio publicisto įžvalgos apie pasaulio politinius įvykius, lietuvių išeivių kultūrinį gyvenimą JAV, Čikagoje, į kurią jis persikėlė palikęs Lietuvą.
Iš notaro kabineto – į bufetą ir kazarmę
Išlikę duomenų, kad Telšių gatvės 16-ame name, pirmame aukšte, kurį laiką veikė bufetas, jį mėgo lankyti iš darbo grįžtantys tuomečio pramonės kombinato („Minijos“ liaudies kūrybos gaminių įmonės pirmtako) darbininkai.
Kai kas prisimena ir tai, kad šis pastatas vadintas kazarme, nes vienu metu jame buvo apgyvendinti rusų kareiviai. Kad tai – ne koks iš piršto laužtas pramanas, gali patvirtinti šiame daugiabutyje jau penkis dešimtmečius gyvenanti Janina.
Moteris papasakojo, kad 1970 metais, kai atsikėlė čia su vyru, kurį laiką vargo nešiodami vandenį iš gretimų kiemų, mat name vandentiekio dar nebuvo, o kieme buvęs senas šulinys buvo nevalytas ir daug metų nenaudojamas.
Kai įkyrėjo taip vargti, sutuoktiniai sumanė senąjį šulinį išvalyti. Jame ir rado senų sutrūnijusių šautuvo dalių. „Kita kaimynė valydama krosnį rado šovinių. Taip kad tikra tiesa – kažkada čia išties gyventa kariškių“, – patvirtino Janina.
Jos pačios sutuoktinis kadaise taip pat buvę kariškis, tad tik susituokę jiedu gavo paskyrimą butui vadinamajame kareivinių kvartale. Vis tik moteris pasakojo labai nenorėjusi ten keltis – tokia nemiela jai buvusi ta miesto dalis už geležinkelio. Bet nusišypsojo laimė ir atsirado galimybė susikeisti butais su anuomet šiame Telšių gatvės daugiabutyje gyvenusiu milicininku.
„Jau jau grius“
Taip šeima šiame daugiabutyje praleido penkis dešimtmečius. Atsisakė jį palikti ir tada, kaip Savivaldybės rūpesčiu namas buvo įregistruotas kaip avarinės būklės, o dauguma jo gyventojų iškeldinti.
Moteris pasakojo, kad pastatas išties reikalauja remonto, vienam jo gale prakiuręs stogas. Dėl šios bėdos kažkada į Savivaldybę kreipėsi viena antro aukšto gyventoja, pasiskundė, kad drėksta lubos ir sienos. Esą nuo to viskas ir prasidėjo – pradėjo vaikščioti visokios komisijos, ekspertai, o galiausiai atskriejo žinia, kad namas įregistruotas kaip avarinės būklės ir jo gyventojai turi išsikelti.
Gyvenantiesiems socialiniuose būstuose, o tokių šiame name buvo dauguma, buvo pasiūlytas kitas gyvenamas plotas. Išsikelti raginti ir tie, kas jau buvo spėję išsipirkti butus, tik jiems niekas kito būsto nepasiūlė – turėjo patys susirasti, kur gyventi. Nebuvo kalbos ir apie kažkokias kompensacijas likus be namų, be stogo virš galvos.
Janinos žodžiais, nesutikusieji išsikraustyti buvo įspėti, kad įvykus nelaimei (jei pastatas staiga griūtų ar atsirastų kokių defektų), už savo saugumą atsakingi tik jie patys.
„Šitiek metų tą kartoja, kad jau jau grius – turbūt nuo pat 1970-ųjų, kai čia įsikėlėm, tą girdim. Bet niekas negriūna – kaip gyvenom, taip ir gyvenam. Nei plytos byra, nei sienos įtrūkusios“, – pečiais traukė plungiškė.
Neliko kam pjauti žolės
Pastate šiuo metu gyvenami tik du butai. Janina apgailestavo, kad išsikėlus kaimynams, nebeliko kam pjauti žolės kieme, mat liko gyventi juodvi su kaimyne, jau garbaus amžiaus moteriškės, ir Janinos sutuoktinis, esantis visai silpnas dėl onkologinės ligos. „Per kiemą vos vos iki šunelio nueina. Ne jam pjauti“, – atsiduso moteris. Bet tuoj kiek žvaliau ranka mostelėjo į netoliese suverstą malkų krūvą: „Va, kaimynė nusipirko. Žiemosim, niekur nedingsim.“
Paklausta, ar nebaugu gyventi ištuštėjusiame daugiabutyje, moteris prisipažino, kad vieną vėlų vakarą išties išgąsčio būta, kai kažkas į duris ėmė belstis. Esą po tos nakties anūkas užkalęs duris gatvės pusėje, o į vidinį kiemą prašalaičiai neužsuka, tad dabar ramiau.
„Nors ir pats miesto centras čia, bet esam kaip kokiam kaime. Anksčiau net po keturias kiaules laikėm, turėjau vištų 40, žąsų, ančių, kalakutų... Gyvenom ūkiškai. Bendradarbės stebėdavosi, kur visas tas mano ūkis telpa“, – nusijuokė prisiminusi Janina.
Ir išties daugiabučio kieme ramu lyg kokiam užmiesty. Retkarčiais atklysta tik balsai iš netoliese esančio Senamiesčio mokyklos stadiono. Sustojusios kieme su Janina žiūrime į raudoną daugiabučio mūrą – tokį dabar retai jau kur išvysi.
„Matyt, kažkas Savivaldybėj pasakė – kam remontuot, geriau parduot, – vėl atsiduso pašnekovė. – Tai dabar ir laukiam, kas čia bus.“